Cześć! Mam nadzieję, że skoro tu jesteś, to znaczy, że przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej. Gratuluję serdecznie !

W tym miejscu chciałabym Ci pokazać schemat, który podniesie Twoją pewność siebie na miliony procent i da poczucie, że jesteś dobrze przygotowana.

Krok 1: Usiądź przed komputerem, weź długopis i kartkę/notatnik/kalendarz i poznaj firmę, do której statrujesz! Zanalizuj dokładnie stronę internetową, sprawdź zakładki ,,o nas”, ,,misja” czy ,,case studies”. Poczuj się jak Sherlock Holmes, niech nic nie umknie Twojej uwadze. A jeśli już na tym etapie nasuną Ci się jakieś pytanie, to od razu je zapisz. Tak jak najważniejsze informacje, które znajdziesz (czym się zajmuje firma, jaki ma cel i jakie jest jej hasło przewodnie – np. Toshiba, leading innovation).

Krok 2: Zanalizuj ogłoszenie, na które aplikowałaś. Powinny być tam wymienione zadania, z jakimi będziesz się mierzyć i programy, których będziesz używać. Warto o nich chociażby poczytać, jeżeli nigdy ich nie używałaś, albo odświeżyć sobie ich funkcjonalności.

Krok 3: W tym kroku podam Ci listę pytań, których możesz się spodziewać na rozmowie. Przeczytaj pytanie, zamknij oczy i przypomnij sobie wiedzę, którą już masz lub sytuację, która Ci się przydarzyła. Mam nadzieję, że kartkę/notatnik/kalendarz masz przed sobą, żeby wszystko szybko zapisać.

Myśląc o sytuacji koniecznie pamiętaj, by poza zapachem, w co byłas ubrana i co tego dnia jadłaś na śniadanie, wymienić również jakie konkretne zadanie miałaś do wykonania, jakie kroki podjęłaś i jaki był rezultat.

[Jeżeli Cię to bardziej interesuje, ten model odpowiedzi nazywa się STAR, na pewno gdzieś tam w internetach krążą informacje na ten temat.]

Oto pytania:

  1. Dlaczego nasza firma?
  2. Czy miałaś kiedyś taką sytuację, kiedy miałaś dużo zadań do wykonania na raz?
  3. Czy miałaś kiedyś taką sytuację, że sobie coś zaplanowałaś i nagle musiałaś zmienić plany?
  4. Czy miałaś jakąś konfliktową sytuację w pracy lub na studiach?
  5. Czy miałaś kiedyś taką sytuację, że byłaś za coś odpowiedzialna, ale tego nie zrobiłaś?
  6. Czy byłaś kiedyś w takiej sytuacji, że nie dostałaś dokładnej instrukcji jak zrobić zadanie i co wtedy zrobiłaś?
  7. Jak zachowałaś się w sytuacji, gdy musiałaś przekonać do swojego zdania innych członków zespołu, którzy mieli zdanie odmienne?
  8. Czego się nauczyłaś przez ostatnie pół roku?

Krok 4: Coś miłego na odstresowanie. Jesteś dobrze przygotowana, więc dasz radę !!