dokumenty aplikacyjne spotkania

A mama siedzi i idzie do doradcy zawodowego

Popełniłam eksperyment! W ramach testowania różnych spraw na bloga związanych z szukaniem pracy, przestałam tępo patrzeć w wyszukiwarki ofert i udałam się do doradcy zawodowego. Od razu uprzedzam, że nie jest to post sponsorowany, jest to moja osobista, własna i prywatna inicjatywa. Dlatego masz pewność, że to, co piszę, jest szczere do bólu.

Wybrałam Kasię Ciupę, głownie dlatego, że ją znam osobiście i wiem, że to taka konkretna babeczka, dobrze zorganizowana, a jednocześnie zaangażowana bardzo bardzo, we wszystko, czego się podejmuje. Żeby nie było tak słodko-pierdząco, to szłam z takim nastawieniem, że no spoko, ale co ona mi może powiedzieć? Przecież wiadomka, że ja wiem wszystko i tyle. Ale robię ten eksperyment, dobra niech będzie.

Jak to wyglądało?

Najpierw przesłałam Kasi swoje CV, link do konta na LinkedIn i przykładowe oferty pracy, na które aplikowałam, żeby też widziała, że te CV są spersonalizowane. Potem, tak bezpośrednio na twarz dostałam wiadomość o treści ,,Twoje CV potrzebuje poprawy – zdecydowanie”.

Już się przyzwyczaiłam, że jak jestem zbyt pewna siebie, to potem zostaję przywrócona do pionu w najmniej spodziewanym momencie. I pozwolę sobie na małą dygresję – ostatnio czytałam wpis o społecznej odpowiedzialności influencerów, że reklamując jakieś produkty, np. fotelik samochodowy albo lek, osoba je reklamująca powinna być na tyle odpowiedzialna, żeby wziąć na siebie konsekwencje, gdy jednak lek ma zbyt wiele skutków ubocznych. Ja co prawda nic tutaj nie reklamuję i nie sprzedaję, ale kurka wodna, piszę jak stworzyć CV. A tu taka wpadka! Wiadomo, że szewc bez butów chodzi, ale żeby mamadopracy miała słabe CV? Wstyd!

Biję się w piersi, oczywiście, ale nie załamuję i idę dalej, każdy się uczy przez całe życie, cenna to dla mnie lekcja. Natomiast teraz, dzięki temu eksperymentowi, Kasia odpicowała mi takie CV, że hej, normalnie lepiej niż X-Zibit w Pimp My Ride.

Słyszysz to? Słyszysz jak moje nowe CV krzyczy ,,AGA RACHWALAK KOCHA HR” ? Ja słyszę wyraźne, mam nadzieję, że rekruterzy również! 🙂

Następnie odbyłyśmy wspólne spotkanie online, gdzie Kasia konkretnie mi podpowiedziała w jaki sposób dopasowywać CV pod stanowiska i jak ważne jednak jest używanie słów kluczy. O słowach kluczach i tak planuję zrobić osobny wpis, trochę poruszyłam ten temat już we wpisie o tworzeniu podsumowania. Dlatego uważnie należy zanalizować ogłoszenie, wybrać z niego najważniejsze obowiązki, umiejętności, czy kompetencje, która osoba na danym stanowisku powinna posiadać i umieścić je w swoim CV, nie tylko w podsumowaniu, ale również modyfikując obowiązki pod stanowiskiem.

Na sam koniec dostałam listę zadań domowych do zrobienia, głównie to było poszerzanie kontaktów na Linked In, ale także aktywność na grupach poświęconych rekrutacji czy HRowi.

Jakie wrażenia?

Wiadomo, że Kasia do każdej osoby podchodzi indywidualnie. Ja jestem w sytuacji, kiedy wchodzę na rynek pracy bez doświadczenia, z trójką dzieci, ale jednocześnie z wiedzą i pasją. Potrzebowałam po prostu wskazówek, jak pokazać innym, że ja tę wiedzę i pasję mam, a nie tylko dzieci mi w głowie. I te wskazówki dostałam.

Na początku, nie ukrywam, trochę byłam sceptyczna do niektórych pomysłów Kasi, np. wpisania webinarów do CV. No bo jak to? Przecież te webinary owszem dają wiedzę, ale są darmowe i takie mało prestiżowe jak dla mnie. Poza tym nie ukrywajmy, że większość webinarów to jest promocyjna akcja sprzedażowa jakiegoś kursu on-line. Ale Kasia powiedziała stanowczo, że wpisujemy. I miała rację, bo teraz CV mam przepiękne i napakowane pasją do HRu.

I oczywiście były analizowane moje mocne strony, ale także zagrożenia, które nie pozwalają mnie zatrudnić. Główne to brak doświadczenia i trójka dzieci. Za bardzo nie mam co z tym faktem zrobić, bo doświadczenia sobie nie kupię, a dzieci nie sprzedam (choć czasem jestem bliska). Ale mogę podkreślać, że udało mi się skończyć studia mając dzieci na karku (znakomita organizacja pracy), czy wsparcie męża jeżeli chodzi o powrót na rynek pracy. ,,I to musi wybrzmieć Aga, bo rekruter się nie domyśli, że Ty nie będziesz chodzić na zwolnienia przy każdej chorobie. Podkreślaj to, że macie partnerski układ i teraz jest Twoja kolej na rozwój kariery”. Niby to wiedziałam wcześniej, ale wiesz, czasem jak ktoś z zewnątrz tak powie prosto z mostu co masz robić, to wtedy prostujesz plecy i mówisz ,,dobra dam radę, robię”. Jestem ciekawa, czy to odniesie pożądany skutek i znajdę w końcu pracę 🙂

Czy to dla Ciebie?

Jeżeli jesteś w takim miejscu, że nie do końca wiesz, czego chcesz, albo brakuje Ci odwagi do zmiany, albo nie umiesz negocjować warunków zatrudnienia, albo… no można długo wymieniać. W każdym razie, jeżeli Twoja obecna sytuacja zawodowa Cię nie satysfakcjonuje i nie masz pomysłu jak z tego wybrnąć lub czujesz, że potrzebujesz pomocy, to polecam, serio z ręką na sercu.

Koszt zrobienia CV to 120 zł brutto + godzinna konsultacja 80 zł brutto. Razem 200 zł. Czy to jest warte tych pieniędzy? Jeżeli taki wydatek spowoduje, że nie będziesz miała na ratę kredytu, albo na wykupienie leków, to odradzam. Zdrowie i bezpieczeństwo finansowe na pierwszym miejscu. Ale jeżeli argumenty przeciw są na zasadzie ,,ee..szkoda mi kasy”, to warto się jednak zastanowić, czy taki jednorazowy wydatek nie przyczyni się do szybszego znalezienia lepszej i lepiej płatnej pracy.

Oczywiście, jeśli uznajesz, tak jak ja wcześniej, że to nie jest do niczego potrzebne, to rozumiem Cię w stu procentach. Sama byłam w tym miejscu, ale teraz traktuję wizytę u doradcy jak takie luksusowe spa. Idziesz tam zmarnowana i zmęczona, a wychodzisz wymasowana, wypielęgnowana i z naładowanymi bateriami do podjęcia trudu szukania pracy 🙂

Koniec

Na pewno dam znaka na blogu, jak mi idzie szukanie z nowym CV i czy korzystam z rad od Kasi, i jaki odnoszą one skutek 🙂 Jak zawsze pozostaje na koniec przypomnieć Ci, że niezmiennie trzymam za Ciebie kciuki (i siebie też). Udanego tygodnia!

Może też spojrzysz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *